Strona główna » Księgarnia » eBooki » Kino i Teatr » Inne spojrzenie. Wyobrażenia historii w filmach Wojciecha Jerzego Has...
Inne spojrzenie. Wyobrażenia historii w filmach Wojciecha Jerzego Has... - Natasza Korczarowska-Różycka

Inne spojrzenie. Wyobrażenia historii w filmach Wojciecha Jerzego Has...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN: 978-83-7525-987-2
Język: Polski
Data wydania: 2013
Liczba stron: 345
Rozmiar pliku: 7,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 57,00 zł
Nasza cena: 28,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Natasza Korczarowska-Różycka w formacie PDF


W Innym spojrzeniu Natasza Korczarowska-Różycka bierze pod uwagę filmy, w których przedstawianie historii nie przystaje do tradycyjnych wyobrażeń społeczeństwa na temat własnej przeszłości. Nie chodzi o demitologizowanie historii jako takiej, lecz jej wyobrażeń utrwalonych w pamięci społecznej. Twórcy czterech analizowanych filmów odwołują się do tych wyobrażeń, co nadaje ich dziełom charakter „wielośladowych intertekstów”. Autorka zdywersyfikuje owo „inne spojrzenie”, wyróżniając: spojrzenie Gombrowiczowskie (Szyfry i Pornografia), spojrzenie dziecka (Poznań 56), spojrzenie (post)historyka (Generał. Zamach na Gibraltarze). Każdy wątek zostaje udokumentowany i poświadczony szczegółowymi analizami wybranych scen.

Na podstawie czterech wybranych do analizy filmów autorka zbudowała dyskurs wielostronny, bogaty, złożony, uderzający zarówno erudycją, jak i oryginalnością. Tekst jest znakomicie napisany, żywo i zajmująco, a tok wywodu przykuwa uwagę czytelnika.