Strona główna » Księgarnia » eBooki » Biografie » Jaśnie panicz. O Witoldzie Gombrowiczu
Jaśnie panicz. O Witoldzie Gombrowiczu - Joanna Siedlecka

Jaśnie panicz. O Witoldzie Gombrowiczu

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
ISBN: 978-83-7779-169-1
Język: Polski
Data wydania: 5 października 2013
Liczba stron: 539
Rozmiar pliku: 31,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 59,90 zł
Nasza cena: 29,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Joanna Siedlecka w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Zdążyłam przed Panem Bogiem. Dosłownie w ostatniej chwili, pod koniec lat siedemdziesiątych zebrałam i spisałam relacje żyjących jeszcze osób, które znały Witolda Gombrowicza w różnych okresach jego życia, od kolebki po grób.

Rozpoczęłam swą wędrówkę od Gombrowiczowskiego matecznika – Małoszyc, Bodzechowa, Wsoli, od wspomnień Władki Dulnej i Janka Popka, którzy bawili się z paniczem Itkiem, zakończyłam w Maisdons-Laffitte, rozmową z Jerzym Giedroyciem, która ze względów cenzuralnych nie weszła do pierwszego wydania książki w 1987 r.

Joanna Siedlecka

Wspomnienia o Gombrowiczu pokazujące prawdziwą twarz pisarza. Autorka uchyla słynną gombrowiczowską maskę, przedziera się przez pozy i miny, którymi się zasłaniał, odkrywa cnoty, do których nigdy się nie przyznawał: niezależność, bezkompromisowość, odwagę cywilną, wrażliwość pomimo pozorów chłodu i wyniosłości. Wspaniały opis jednostki, ale i epoki.

Książka „Jaśnie panicz” Joanny Siedleckiej o Gombrowiczu napisana z kobiecą drobiazgowością, a zarazem mądra, wrażliwa. Autorka ma świetny słuch i, jeżeli mu zawierzyć – lud w jej relacjach mówi pysznym, barwnym językiem, natomiast język inteligencji jest bezosobowy, standardowy, „wyrównany”. Stosunek ludu do twórczości artystycznej – ironiczny, nawet pogardliwy. Styl życia Gombrowicza określa jako próżniactwo, jako obijankę.

Ryszard Kapuściński „Lapidarium”, 1990