Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Zakon Słowa - Krzysztof Niedzielski

Zakon Słowa

Wydawnictwo: Goneta
ISBN: 978-83-63783-28-0
Język: Polski
Data wydania: 15 listopada 2013
Liczba stron: 98
Rozmiar pliku: 817 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
14,90 zł
Nasza cena:
14,90 zł

Dostępne formaty plików:

PDF , EPUB, MOBI

Wierszowana opowieść o życiu. Czyta się jak dobre opowiadanie, zawierające historie z życia. Melodia wierszy jest tak prosta i tak wciągająca, że nie odczuwa się prawie w ogóle, że to poezja. Gdyby dodać prosty rytm bębna lub innego instrumentu, można by je wyśpiewać przy akompaniamencie prostego rytmu, bo one taki właśnie rytm posiadają. Nie tylko pytania o sens niektórych działań ludzkich w życiu jest tu najważniejszy, ale są też obserwacje przyrody. Długi wiersz przedstawia nam pełną listę zwierząt i ptaków, spotkanych po drodze, mieszkających w różnych częściach kraju i świata. Wyobraźnia podsuwa też obraz człowieka, który pozostawił na ziemi swojego zagubionego Anioła Stróża, szukającego swojego pióra, a to nagle okazuje się czarnym, pozostawionym na białym śniegu.

Album z fotografiami to przyczynek do wspomnień i refleksji zagubienia się z bliskimi, bo nie było tej bliskości, bo nie znalazło się na nią czasu. Jest tu też dłoń, która wykonuje różne prace w życiu, bywa kaleczona, parzona i napracowała się w znoju, ale nie potrafiła dać ciepła drugiej osobie przez cały swój żywot.

Patrząc na dąb, mówimy drzewo. Tu jest dworem dla swoich dworzan, przyjmując ochoczo ptactwo i gryzonie na wiosnę. Niestety, autor go zamordował siekierą, co jest przecież prozą naszego życia. A ono z kolei płata figle. Najważniejsze jednak, by się z nim dopasować, by umieć współgrać, a nie walczyć. Dobrze jest też mieć z kim go dzielić, by poznawać siebie nawzajem w swoich horyzontach miłości. Spacer zimowy to też świetny temat, by pochwalić się przemyśleniami, by opowiedzieć, co się widziało i jak pies obszczekał go niespodziewanie zza jakiejś bramy. Ale widzi sens w tym, by wyjść znowu, mimo że chłód i ciemno. Świetnie też są ukazane emocje animozji rodzinnych, jak obrona zamku, gdzie rodzina przychodzi na odsiecz w trudnych chwilach, ale porozumieć się nie potrafi, więc wkracza pospolite ruszenie, które tę rodzinę ma zastąpić w działaniach naprawczych, ale wszystko to za późno. Życiajka zaś pozwala zachować równowagę w trudnych chwilach życia. Pasja łagodząca niepowodzenia w życiu ma pomagać w osiąganiu tej równowagi, bo

„To nie jest złe, gdy fikcja rodzi

Prawdziwe uczucia radości.

Złe jest to, gdy prawdziwe życie

Tylko fikcyjną daje na nią nadzieję”.

Pan Niedzielski okazuje się świetnym obserwatorem, umiejącym pięknie opisać najbłahsze zdarzenia tego, co nas spotyka w życiu, co może się przydarzyć i zrobić z tego właśnie nic błahego, nadając sens najdrobniejszej czynności. Wytyka ludzkie przywary i emocje, które doprowadzają do nieporozumień wśród najbliższych, zapiekłych ran i nie dokończonych spraw nie wytłumaczonych w porę, które zapiekają się w najtwardszą skałę, nie pomagając pęknąć okowom. To, co znamy lub poznajemy, a nawet to, czego nie zawsze doświadczymy, ale pochylamy się nad słowem pana Niedzielskiego w zadumie, bo doceniamy jego wrażliwość na otaczający go świat. Ma przenikliwość w tej swojej poezji, nie zawsze rymującej się, czasem białej, ale jakże zrozumiałej, ludzkiej, normalnej. Nie słowo wznosi się tu do nieba, ale człowiek unosi się w meandrach swojej zadumy nad tym słowem i kiwa głową ze zrozumieniem, że tak właśnie to jest albo zada tylko pytanie: „naprawdę?”.

Po twórczości beletrystycznej, jaką mamy okazję odkryć pod postacią dwuczęściowej opowieści pierwszego tomu „Spadkobierców przeznaczenia” pod tytułem „Pasjonaci”, wydanej w Gonecie w 2012 i 2013 roku, wiersze te zadziwiają innością i wrażliwością. Proza to fantasy, zupełnie nie pasujące do historii opowiadanych na niniejszych kartach. Ale widać fantazja musi mieć coś w sobie i z poezji, i z gatunku fantasy.

 

 

 

 

Spis treści

Od redakcji

Cudownie jest

Kawaleria słowa

Mieszkańcy Ziemi

Wywiad nad życiem pochylony

Rzut okiem na ściany pokoju

Plebiscyt na zwycięską liczbę

Album z fotografiami

Zakon Słowa

Wylęgarnia uprzejmości

Upadek

Dłoń

Ty i twoje życie

Dookoła świat

Szukać

Geneza samotnika

Rozbitek

Umysł czyli źródło

Miłość

Zima wieczorową porą

Efekt widza

Będziemy

Życiajka

Wiersz oryginalny

Toast

Perspektywa okna

Miłość Wampira

Gniazdo

Myśli o myślach

Słownik

Uderzenie w duszę

Dwie strony medalu

Wędrująca wiosna

Przyprawa z gwiazd

Łany w płucach

Ballada o łowcach skarbów

Manifest Spadkobierców

Płótno serca

Definicja sukcesu

Przemowa z wiarą

Przed przelotem

Za co kochamy psa

Prawdziwy Świat

Kontrast

Propozycja przezwyciężenia lenistwa

Uśmiech

Luźnym stylem o beztrosce dnia

W przedsionku porażki

Blizna

Byle było

Kwartet

Dzień szansy

Szyba

Płomień

Dobosz serca

Słowa nie wypowiadane

Jestem

Kłamstwo

Lustro Narcyza

Moje miasto, Kościan

Pyrrusowe zwycięstwo

Wynurzenie moich wyznań

Konflikt — odsłona pierwsza

Konflikt — odsłona druga

Rozrachunek

Oneironauta

Obaleni w powstaniu

Strategia sukcesu

Co nieco o tym i o tamtym

Sobą być

Twoja przepowiednia

 

Piosenka o życiu (z powieści „Spadkobiercy Przeznaczenia. Pasjonaci”)

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »