Strona główna » Księgarnia » eBooki » Prawo i Podatki » Cywilne » Dziedziczenie. Konstrukcja prawna i ochrona
Dziedziczenie. Konstrukcja prawna i ochrona - Witold Borysiak

Dziedziczenie. Konstrukcja prawna i ochrona

Wydawnictwo: LexisNexis
ISBN: 978-83-278-0315-3
Język: Polski
Data wydania: września 2013
Liczba stron: 550
Rozmiar pliku: 5,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 139,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Witold Borysiak w formacie PDF Pozostałe formaty:


Dziedziczenie. Konstrukcja prawna i ochrona jest jedynym w polskiej doktrynie opracowaniem omawiającym całościowo konstrukcje prawne związane nie tylko z dziedziczeniem w wąskim tego słowa znaczeniu, lecz także z następstwem prawnym wynikającym ze śmierci osoby fizycznej. Dziedziczenie, jako sposób przejścia praw i obowiązków spadkodawcy po jego śmierci na jego spadkobierców, można uznać za najważniejsze pojęcie w zakresie całego prawa spadkowego. Celem książki jest pełne przedstawienie zasad odnoszących się do dziedziczenia oraz jego ochrony w prawie polskim. Omówione zostały takie zagadnienia, jak: funkcje dziedziczenia; konstytucyjna regulacja dziedziczenia; aspekty dziedziczenia w sytuacji oparcia go na konstrukcji sukcesji uniwersalnej; przejście po śmierci osoby fizycznej praw i obowiązków poza konstrukcją sukcesji uniwersalnej (w tym zwłaszcza instytucje zapisu windykacyjnego i darowizny na wypadek śmierci); konstrukcja prawna tzw. podmiotowych praw spadkowych oraz ochrona dziedziczenia.

Książka jest poprawioną i zaktualizowaną wersją rozprawy doktorskiej obronionej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała w czerwcu 2013 r. pierwszą nagrodę w kategorii prac doktorskich w XLVIII ogólnopolskim konkursie miesięcznika „Państwo i Prawo” na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych.

Monografia jest skierowana do wszystkich osób zajmujących się zawodowo lub naukowo prawem spadkowym.

Witold Borysiak – doktor nauk prawnych, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, asystent sędziego w Trybunale Konstytucyjnym, członek zespołu problemowego ds. prawa spadkowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego; dwukrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, autor wielu publikacji z zakresu prawa prywatnego.