Rosja w łagrze - Iwan Sołoniewicz, Stanisław Dębicki

Rosja w łagrze

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
ISBN: 978-83-7705-441-3
Język: Polski
Data wydania: 17 września 2013
Liczba stron: 574
Rozmiar pliku: 7,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 59,00 zł
Nasza cena: 44,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Iwan Sołoniewicz, Stanisław Dębicki w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Wielka ucieczka z państwa totalitarnego. Przenikliwe świadectwo rosyjskiego systemu opublikowane na 30 lat przed legendarnym Archipelagiem GUŁag.

W 1933 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem podjęli nieudaną próbę ucieczki z Rosji bolszewickiej. W efekcie trafili do największego wówczas systemu łagrowego – Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Przez dwa lata opracowywali niezwykle pomysłowy plan ucieczki i wreszcie brawurowo dokonali niemożliwego - przechytrzyli „system” i wszyscy trzej z sukcesem przedostali się do Finlandii.

Zapis jest świadectwem demaskującym „komunistyczny raj”, niezrównanym studium rodzenia się bolszewizmu w Rosji i funkcjonowania nowych struktur państwa totalitarnego.

Przedstawione tu losy Sołoniewiczów, historie napotkanych przez nich osób oraz opisy codzienności (zarówno w łagrze, jak i poza nim), dowodzą jak istotne dla ocalenia życia są inteligencja i determinacja.

Ale co z Jurą? Nie ma jeszcze osiemnastu lat. Może mu darują życie, a może nie. I gdy w wyobraźni mojej wypływa jego wysoka, zgrabna, młodzieńcza postać, jego kędzierzawa głowa... W Kijowie, na ulicy Sadowej 5, po odejściu bolszewików widziałem głowy ludzkie z bliska podziurawione wystrzałami z nagana. Kula zrobiona była według nowego wzoru, mózg więc nie wyciekł, lecz wywalił się ze łba. Gdy pomyślę o Jurze, odbywającym tę drogę przez mękę, i o jego głowie... Nie, o tym myśleć nie wolno!

Spis treści

Od Karty

 

Kwestia sowiecka

Imperium Gułagu

Ucieczka

Śledztwo

Etap

Kombinat białomorsko-bałtycki

Wydział rachunkowo-rozdzielczy

Podpory władzy

Bajkalsko-amurska magistrala

Likwidacja

Swirłag

Medgora

Uśmiech losu

Spartakiada

Drugie Bolszewo

Odwrót

Ucieczka

Finlandia

 

MOJA UCIECZKA

Borys Sołoniewicz

 

POSŁOWIE

Agnieszka Knyt