Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Rosja w łagrze - Iwan Sołoniewicz, Stanisław Dębicki

Rosja w łagrze

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
ISBN: 978-83-7705-441-3
Język: Polski
Data wydania: 17 września 2013
Liczba stron: 574
Rozmiar pliku: 3,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
59,00 zł
Nasza cena:
44,00 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Wielka ucieczka z państwa totalitarnego. Przenikliwe świadectwo rosyjskiego systemu opublikowane na 30 lat przed legendarnym Archipelagiem GUŁag.

W 1933 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem podjęli nieudaną próbę ucieczki z Rosji bolszewickiej. W efekcie trafili do największego wówczas systemu łagrowego – Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Przez dwa lata opracowywali niezwykle pomysłowy plan ucieczki i wreszcie brawurowo dokonali niemożliwego - przechytrzyli „system” i wszyscy trzej z sukcesem przedostali się do Finlandii.

Zapis jest świadectwem demaskującym „komunistyczny raj”, niezrównanym studium rodzenia się bolszewizmu w Rosji i funkcjonowania nowych struktur państwa totalitarnego.

Przedstawione tu losy Sołoniewiczów, historie napotkanych przez nich osób oraz opisy codzienności (zarówno w łagrze, jak i poza nim), dowodzą jak istotne dla ocalenia życia są inteligencja i determinacja.

Ale co z Jurą? Nie ma jeszcze osiemnastu lat. Może mu darują życie, a może nie. I gdy w wyobraźni mojej wypływa jego wysoka, zgrabna, młodzieńcza postać, jego kędzierzawa głowa... W Kijowie, na ulicy Sadowej 5, po odejściu bolszewików widziałem głowy ludzkie z bliska podziurawione wystrzałami z nagana. Kula zrobiona była według nowego wzoru, mózg więc nie wyciekł, lecz wywalił się ze łba. Gdy pomyślę o Jurze, odbywającym tę drogę przez mękę, i o jego głowie... Nie, o tym myśleć nie wolno!

Spis treści

Od Karty

 

Kwestia sowiecka

Imperium Gułagu

Ucieczka

Śledztwo

Etap

Kombinat białomorsko-bałtycki

Wydział rachunkowo-rozdzielczy

Podpory władzy

Bajkalsko-amurska magistrala

Likwidacja

Swirłag

Medgora

Uśmiech losu

Spartakiada

Drugie Bolszewo

Odwrót

Ucieczka

Finlandia

 

MOJA UCIECZKA

Borys Sołoniewicz

 

POSŁOWIE

Agnieszka Knyt

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »