Strona główna » Księgarnia » eBooki » Fantastyka » Science Fiction » Szuje, mątwy i straceńcy
Szuje, mątwy i straceńcy - Maciej Żytowiecki

Szuje, mątwy i straceńcy

Wydawnictwo: RW2010
ISBN: 978-83-7949-034-9
Język: Polski
Data wydania: października 2013
Liczba stron: 185
Rozmiar pliku: 723,3 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 14,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Maciej Żytowiecki w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Od kryminału po urban fantasy. Od science-fiction po dramat. Jedenaście fantastycznych tekstów i jeden autor.

Latająca wyspa plemienia Wilg i Polska okresu PRL-u. Mroczne zaułki Chicago i obca planeta zamieszkana przez nadistoty. Nieodległa przyszłość i czasy barbarzyńców. Poznań i tajemnicza Asylea, gdzie osiadł pewien upiór.

Trzymajcie się mocno.

Jedenaście opowiadań. Dziesięciu bohaterów. A wszyscy to szuje, mątwy albo straceńcy.

 

Z recenzji:

Zaczyna się od detektywa Ezry i jego Fedory – to model kapelusza, który nosili tacy twardziele jak Indiana Jones i takie oryginały jak bracia Blues. Świetne towarzystwo, do którego Ezra, zmęczony, drwiący, dręczony demonami, w sensie przenośnym i jak najbardziej konkretnym – pasuje. To prawdziwy facet. Więc musi być trudny.

Dalej też jest po męsku. Nawet gdy autor czyni kobietę główną bohaterką i narratorką, jak w Kamyku czy Karolu Karoliny, sposób przedstawiania historii jest wyraźnie samczy, co nie znaczy, że pozbawiony emocji czy śladów empatii. W swoich światach, których Żytowiecki kreuje w zbiorze kilka, rządzi akcja, suspens, specyficzny czarny humor oraz pewien cynizm, a może tylko znajomość życia... Szuje, mątwy i straceńcy to świetny zbiór. Plik fantastycznych obrazów prosto z mocno pokręconej wyobraźni pisarza, z całą paletą charakterów, postaw, a przede wszystkim pełnokrwistych (nawet gdy pozbawionych życia) postaci wyrywających się z czytnika na świat – choćby Efraim Navre z Niespełnionych obietnic, który aż prosi się o własną powieść.

Klamrą zamykającą tę barwną kolekcję jest kolejny horror-epizod z życia detektywa Ezry oraz jego przyjaciela Fitza, znanego lepiej jako Francis Scott Fitzgerald...

No, dzieje się.

(Joanna Łukowska)

Spis treści

SZUJE
Powrót do służby
Z tęsknoty za Ritą
Z Nieba
MĄTWY
Karol Karoliny
Kamyk
Jeden za jednego
Niespełnione obietnice
STRACEŃCY
Wadliwy zbawiciel
Znak
Ubu
Przygoda z Zeldą