Strona główna » Księgarnia » eBooki » Biografie » Dziennik Helgi
Dziennik Helgi - Aleksander Kaczorowski, Helga Weissová

Dziennik Helgi

Wydawnictwo: Insignis
ISBN: 978-83-63944-05-6
Język: Polski
Data wydania: 20 marca 2013
Liczba stron: 190
Rozmiar pliku: 8,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 34,99 zł
Nasza cena: 26,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Aleksander Kaczorowski, Helga Weissová w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Wśród licznych książek dotyczących Holokaustu Dziennik Helgi jest pozycją wyjątkową. Obok Dziennika Anne Frank to jedyny tak obszerny obraz czasu wojny zanotowany przez dziecko – tym cenniejszy, że ukazuje okupowaną Pragę, getto w Terezinie oraz obozy Auschwitz, Freiberg i Mauthausen.


Helga zaczyna pisać dziennik w 1938 roku. Ma wtedy osiem lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Rodzina Helgi jest ofiarą pierwszej fali nazistowskiej inwazji. Jej ojciec traci pracę, przed dziewczynką zamykają się drzwi szkoły. Wkrótce dochodzi do pierwszych deportacji; zaczynają znikać przyjaciele i bliscy Helgi. Ona sama, wraz z rodzicami, trafia do getta w Terezinie, skąd po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje przewieziony do Auschwitz. Niedługo jego śladem podążają Helga i jej matka. Dziennik dziewczynki ocaleje zamurowany przez jej wuja w ścianie.


Heldze cudem udaje się przeżyć zarówno pobyt w obozie, jak i tułaczkę ostatnich dni wojny. Ostatecznie wraca do Pragi. Tam uzupełnia swój dziennik. Należy do nielicznej grupy praskich dzieci, które przetrwały Auschwitz.


Dziennik Helgi to pierwsze wydanie wyjątkowego świadectwa dziecka o Holokauście; dziennika pisanego ołówkiem na kartkach szkolnego zeszytu i własnoręcznie ilustrowanego.


Dziś Helga Hošková-Weissová jest znaną i cenioną malarką.