Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Kobieta epoki wiktoriańskiej - Agnieszka Gromkowska-Melosik

Kobieta epoki wiktoriańskiej

Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 978-83-7850-426-9
Język: Polski
Data wydania: 29 maja 2013
Liczba stron: 241
Rozmiar pliku: 4,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
48,00 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB

Autorka jako pierwsza z polskich badaczek dziejów nowożytnych, bazując na źródłach anglo­ję­zycznych, odważyła się zmierzyć z trudną i dotąd w nikłym stopniu rozpoznaną w polskiej historiografii pro­blematyką. […] Mogę z satysfakcją stwierdzić, że […] uczyniła to znakomicie. Opiniowana praca stanowi, zgodnie z zasadami badań historycznych, zarówno opis, jak i wyjaśnienie, a przede wszystkim sa­modzielną, oryginalną interpretację problemu tożsamości i cielesności kobiet w wiktoriańskiej Anglii, ale – jak z badań wynika – nie tylko.

Jako podstawę źródłową prezentowanych ustaleń Autorka wykorzystała anglojęzyczne teksty pisane: literaturę piękną, filozoficzną, moralizatorską, poradniki lekarskie, higieniczne, dobrego wychowania, pu­blicystykę, a także ikonografię. Są to źródła nie tylko o bogatej zawartości merytorycznej, ale też róż­norodne. […] Autorka swobodnie się nimi posługuje, wychodząc poza opisy na rzecz wyjaśnień i interpretacji. To także świadczy o umiejętnościach stricte naukowych badaczki. […] Opiniowana praca jest wręcz znakomicie osadzona w anglojęzycznej literaturze przedmiotu, co w polskiej historiografii, zajętej przede wszystkim rodzimymi dziejami, nie jest zjawiskiem częstym. Między innymi dlatego książka Agnieszki Gromkowskiej-Melosik będzie w naszej historiografii dziełem wyjątkowym i inspirującym.

Z recenzji prof. zw. dr. hab. Krzysztofa Jakubiaka

 

 

Książka składa się z sześciu rozdziałów. Pierwszy z nich, którego tytuł nawiązuje do obrazu Une leçon clinique à la Salpêtrière, ukazuje związki pomiędzy społecznymi konstrukcjami kobiecości w epoce wiktoriańskiej a medycyną tego okresu. Rozdział drugi poświęcony jest represjonującej roli ideologii i praktyki macierzyństwa, trzeci – równie represywnym i prowadzącym do podporządkowania kobiet wiktoriańskich – dominującym konstrukcjom ciała i seksualności kobiecej. Druga część tytułu rozdziału czwartego dobrze odzwierciedla jego treść – „determinizm biologiczny i intelektualne poddaństwo kobiet”. Z kolei w piątym rozdziale przedstawiam histerię i chlorosis – formy konstruowania patologicznej, „chorobowej” kobiecości w tym okresie. W rozdziale szóstym podejmuję krótką próbę analizy źródeł historycznych oraz uogólnienia wnios­ków płynących z narracji przeprowadzonych w poszczególnych rozdziałach...

Spis treści

Wprowadzenie: epoka wiktoriańska, kobiecość i medykalizacja

Rozdział I
Une leçon clinique à la Salpêtrière – krystalizacja kobiecości
i medycyny
Rozdział II
Macierzyństwo jako dominująca konstrukcja kobiecości

Rozdział III
Ciało i seksualność: reprezentacje kobiecego podporządkowania
Ideał urody – przemoc nad ciałem kobiety
Patologizacja seksualności kobiecej

Rozdział IV
Wiktoriańskie represje: determinizm biologiczny i intelektualne
poddaństwo kobiet

Rozdział V
Histeria i blednica: społeczno-medyczne paniki wobec kobiecości

Rozdział VI
Prawda historyczna. Interpretacja tekstu i kobiecość
w epoce wiktoriańskiej
Bibliografia

Wykaz ilustracji

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »