Obcy w domu - Anna Sak, Raja Shehadeh

Obcy w domu

Wydawnictwo: Karakter
ISBN: 978-83-62376-25-4
Język: Polski
Data wydania: 18 stycznia 2013
Liczba stron: 269
Rozmiar pliku: 730,5 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 39,00 zł
Nasza cena: 29,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Anna Sak, Raja Shehadeh w formacie MOBI Pozostałe formaty:


 

Nowa książka Shehadeha, autora Palestyńskich wędrówek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Opowieść syna o wyzwalaniu się spod wpływu charyzmatycznego ojca. Opowieść Palestyńczyka o życiu w okupowanym kraju.

Shehadeh urodził się w 1951 roku, trzy lata po tym, jak jego rodzina została zmuszona do opuszczenia domu w zajętej przez Izraelczyków Jafie i przeprowadziła się do Ramallah. Jego dzieciństwo zostało naznaczone poczuciem straty i tęsknoty za tamtym wspaniałym miejscem. Autor wzrastał w cieniu ojca, adwokata i działacza politycznego, który jako jeden z pierwszych Palestyńczyków opowiadał się za utworzeniem dwóch państw, Palestyny i Izraela, przez co był przez swoich rodaków oskarżany o zdradę i kunktatorstwo. Sfrustrowany, w końcu wycofał się z polityki. W 1985 roku został zamordowany przez nieznanych sprawców.

Shehadeh opisuje życie pod okupacją izraelską –  codzienne trudności, z którymi borykają się Palestyńczycy, polityczne dylematy – pisze też o faktach, które poznał dzięki pracy adwokata  - m.in. o brutalnych torturach, którym poddawani są ludzie przetrzymywani w izraelskich więzieniach.  W  poruszający sposób opowiada o swojej ambiwalentnej relacji z ojcem, rozpiętej między podziwem, miłością, potrzebą akceptacji a chęcią samostanowienia i odnalezienia własnej drogi, także politycznej.

Poruszająca, szczera książka.

 

Nieocenione źródło. Poruszający dokument oddający wściekłość i rozpacz ludzi, których życie zostało zniszczone przez  okupację.

„The Washington Post”

 

Kiedy pomyślałem, że tożsamość zabójcy ojca może nigdy nie zostać ujawniona, przeszły mi ciarki po plecach. Jak to możliwe? Jeśli dwóch doświadczonych prawników nie mogło doprosić się o śledztwo z prawdziwego zdarzenia, to kto mógł?

[fragment książki]