Strona główna » Księgarnia » eBooki » Akademickie » Bilgamesz władca Unug
Bilgamesz władca Unug - Jacek Grzelakowski

Bilgamesz władca Unug

Wydawnictwo: Psychoskok
ISBN: 978-83-7900-005-0
Język: Polski
Data wydania: 16 stycznia 2013
Liczba stron: 558
Rozmiar pliku: 2,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 26,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Jacek Grzelakowski w formacie MOBI Pozostałe formaty:W książce „Bilgamesz władca Unug” Autor oparł się na wersji asyryjskiej (najlepiej zachowanej), uwzględnił zachowane fragmenty innych przekazów, a w tym dla niego najważniejszych, sumeryjskich.

Założenia merytoryczne zawarte w książce to:
1) Przybliżenie warunków życia w społeczeństwie zurbanizowanym epoki późnego neolitu i wczesnego brązu (zwyczaje, obyczaje, religia, życie codzienne).
2) Kształtowanie się podstaw moralno-społecznych w tymże okresie wobec braku jakiegokolwiek sformalizowanego systemu etyczno-moralnego.
3) Problematyka życia pośmiertnego i związanych z tym postaw moralnych, w konfrontacji z system religijnym, który nie ma jeszcze wypracowanej i w pełni rozwiniętej koncepcji eschatologiczej, a przede wszystkim soteriologicznej.
4) Osobistą tragedię bohatera wobec konieczności śmierci jako wyraz ponadczasowego dramatu ludzkości.
5) Odmitologizowanie eposu poprzez nałożenie fabuły opartej na realiach historyczno-etnograficznych, wykorzystując oczywiście fikcję literacką, opartą jednakże na teoriach, hipotezach, źródłach archeologicznych i historycznych. np.: Lista Królów, tabliczka z Tummal, pierścień A’annepaddy... itd.