Strona główna » Księgarnia » eBooki » Humanistyka » Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji.
Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji. - Krzysztof Nawratek

Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
ISBN: 978-83-63855-19-2
Język: Polski
Data wydania: sierpnia 2012
Liczba stron: 128
Rozmiar pliku: 486,6 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 29,90 zł
Nasza cena: 20,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Krzysztof Nawratek w formacie EPUB Pozostałe formaty:


 

Są miasta – place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość?

Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne –to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. „Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu” – pisze.

I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.

Krzysztof Nawratek (1970) – architekt i urbanista, wykładowca School of Architecture, Design and Environment w Plymouth, autor książki Miasto jako idea polityczna (2008).