Strona główna » Księgarnia » eBooki » Historia » Inne » Zbrodnia Kajzera
Zbrodnia Kajzera - Piotr Tarczyński, David Olusoga

Zbrodnia Kajzera

Wydawnictwo: Wielka Litera
ISBN: 978-83-63387-51-8
Język: Polski
Data wydania: 28 listopada 2012
Liczba stron: 512
Rozmiar pliku: 2,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 54,90 zł
Nasza cena: 42,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Piotr Tarczyński, David Olusoga w formacie MOBI Pozostałe formaty:


12 maja 1883 roku flaga Niemiec zaczęła powiewać na wybrzeżu dzisiejszej Namibii. Kiedy osadnicy zaczęli odbierać ziemię rdzennym mieszkańcom, ludy Herero i Nama wszczęły bunt, Niemcy odpowiedzieli wojną na wyniszczenie, która doprowadziła do niemal całkowitego wymordowania obu plemion.

Wiele lat później w powstaniu nazizmu role odegrali zarówno żołnierze i biurokraci, którzy zarządzali tymi obozami,  jak również teorie rasowe, którymi się inspirowali. Olusoga i Erichsen odkryli niesamowite związki łączące nazistów i zbrodnie popełnione w Afryce. Dziś, kiedy na namibijskiej pustyni odkrywane są groby ofiar, przypomnienie o holokauście, którego dopuścili się cesarz Wilhelm i jego poddani, podaje w wątpliwość przekonanie, że zbrodnie nazistów były ewenementem w dziejach Europy.

David Olusoga jest angielsko-nigeryjskim historykiem i producentem. W swoich programach radiowych i telewizyjnych podejmował tematy kolonializmu, niewolnictwa i naukowego rasizmu. Wiele podróżował po Afryce i już od kilku lat interesuje się Namibią i jej trudną historią. Obecnie pracuje dla BBC jako producent.

Urodzony w Danii Casper W. Erichsen od czternastu lat mieszka w Afryce. Na Uniwersytecie Namibii zrobił dwa fakultety z historii, badając przede wszystkim ludobójstwo plemion Herero i Nama. Obecnie jest dyrektorem namibijskiej organizacji pozarządowej zajmującej się HIV i AIDS.