Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Pszczela korporacja - Mariusz Gaca

Pszczela korporacja

Wydawnictwo: Bright Future
ISBN: 978-83-62698-01-1
Język: Polski
Data wydania: 28 stycznia 2011
Liczba stron: 149
Rozmiar pliku: 1,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
34,90 zł
Nasza cena:
24,60 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB

Obserwacja świata przyrody może dostarczyć nam rozwiązania wielu problemów w różnych dziedzinach życia. Takie podejście reprezentował 25 wieków temu Sun Tzu, tworząc podwaliny sztuki prowadzenia wojny, zachęcali do tego również filozofowie przyrody. Współcześni ekonomiści, analizując zachowania zwierząt, utworzyli w ekonomii nurt zwany ekonomią behawioralną.
Ekonomia behawioralna staje się coraz bardziej popularna, dzięki kreowaniu propozycji skutecznych rozwiązań dla biznesu, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego.

Książka Pszczela korporacja doskonale wpisuje się w ten nurt. Pokazuje, w jaki  sposób, dzięki podpatrywaniu życia owadów społecznych, rozwiązywać różne problemy pojawiające się w biznesie. Bazując na badaniach zachowań pszczół miodnych, od 30 milionów lat skutecznie ‘podbijających świat’, książka przedstawia mechanizmy stosowane w roju, które mogą być wykorzystywane w codziennej praktyce prowadzenia firmy.
Pszczeli rój jest organizacją, której członkowie potrafią pogodzić indywidualną chęć prokreacji, sprzedawania egoistycznego genu, z postawą altruistyczną - całkowitego poświęcenia się dla dobra swojej społeczności. Połączenie tych postaw tworzy kulturę organizacyjną, która promuje uczenie się, wymianę informacji i podejmowanie ryzyka – eksperymentowanie oraz dążenie do poprawy efektywności działania. Dzięki dobremu przepływowi informacji wewnątrz ula, stymulowaniu wymiany pomysłów, zapewnieniu możliwości „dialogu” powstaje w „pszczelej korporacji” atmosfera sprzyjająca rozwojowi procesów samouczenia się i samoodnowy.

Nie spotkaliśmy jednej rzeczywistej organizacji biznesowej, która realizowałaby wszystkie pszczele recepty na sukces w biznesie. Udało się nam jednak znaleźć i opisać przykłady stosowania znacznej większości tych mechanizmów w różnych organizacjach. Pokazaliśmy ich wpływ na osiąganie przewagi konkurencyjnej firm, które stosują je w swojej codziennej działalności.

Książka zawiera sześć istotnych wskazań, które w praktyce polskich firm są możliwe do zrealizowania. Są to przesłania ‘przekazywane’ przez  pszczoły miodne dla tych, którzy chcą odnosić sukcesy w biznesie. Oto one:
• rozwijaj współpracę i wymianę informacji,
• staraj się, aby jak największa liczba Twoich współpracowników utożsamiała się
ze wspólnym celem, który jest najważniejszy dla Twojej firmy,
• koncentruj się na tych informacjach, które są niezbędne do osiągnięcia celu,
• wypracowuj skuteczne sposoby samouczenia się Twojej organizacji,
• dbaj o różnorodność członków Twojego zespołu i zachęcaj ich do konstruktywnej konfrontacji,
• twórz mechanizmy samoodnowy w Twojej firmie.

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na pytania,  jak poradzić sobie z tymi i wieloma innymi wyzwaniami, a także dowiedzieć się, jak pszczele sposoby rozwiązywania problemów wykorzystywane są w polskich firmach, to zachęcam do przeczytania tej książki.

Sławomir Turek Warszawa 15 września 2010

Spis treści

Przedmowa
Podziękowania
Wstęp
Rozdział I: Pszczela korporacja
Myśl przewodnia: Współpraca i bardzo dobra wymiana informacji mogą zastąpić  nawet najlepszy system centralnego zarządzania.
Wywiad z Mariuszem Gacą
Zestawienie analogii występujących między przyrodą a biznesem
Rozdział II: Pszczeli plaster – zadziwiające efekty rzetelnego stosowania prostych  zasad
Myśl przewodnia: Proste zasady stosowane przez wszystkich pracowników oraz  utożsamienie się ze wspólnym celem dają niezwykle wysoką efektywność pracy  zespołu.
Wywiad z Bartoszem Drabikowskim
Zestawienie analogii występujących między przyrodą a biznesem
Rozdział III: Minimum informacji maksimum korzyści – zasady działania pszczelich zwiadowców Myśl przewodnia: W świecie agresywnej walki o naszą uwagę, chcąc być skutecznym, należy koncentrować się na tych informacjach, które są niezbędne do osiągnięcia celu.
Wywiad z Mariuszem Gacą
Zestawienie analogii występujących między przyrodą a biznesem
Rozdział IV: Pszczeli rój – ucząca się organizacja
Myśl przewodnia: Organizacja, która długofalowo chce odnosić sukcesy, musi  wypracować skuteczne sposoby uczenia się.
Wywiad z Bartoszem Drabikowskim
Zestawienie analogii występujących między przyrodą a biznesem
Rozdział V: Pszczeli zespół – synergia i siła różnorodności
Myśl przewodnia:. Różnorodni członkowie zespołu poprzez konstruktywną  konfrontację i współdziałanie, połączeni chęcią osiągnięcia wspólnego celu mogą  osiągnąć dużo więcej niż gdyby działali pojedynczo.
Wywiad z Bartoszem Drabikowskim
Zestawienie analogii występujących między przyrodą a biznesem
Rozdział VI: Rozwój przez podział - konstruktywne konfrontacje w pszczelej rodzinie
Myśl przewodnia: Organizacje, które skutecznie działają w zmieniającym się  otoczeniu biznesowym, mają wypracowane mechanizmy umożliwiające im  samoodnowę.
Wywiad z Mariuszem Gacą
Zestawienie analogii występujących między przyrodą a biznesem
Warto przeczytać – źródła inspiracji
O Autorach
Opis zdjęć pokazujących zachowania pszczelego roju

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »