Strona główna » Księgarnia » eBooki » Klasyka » Mąż Leonory
Mąż Leonory - Waleria Marrené-Morzkowska

Mąż Leonory

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-216-3
Język: Polski
Data wydania: 19 października 2012
Liczba stron: 131
Rozmiar pliku: 980 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Waleria Marrené-Morzkowska w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Romans z 1883 roku.
Waleria Marrené-Morzkowska (1832–1903) to polska pisarka, publicystka, krytyczka literacka i feministka okresu pozytywizmu. Nauki pobierała w domu, a następnie w szkołach w Puławach oraz w Krakowie. Wiele podróżowała. Zawarła długoletnią przyjaźń z Elizą Orzeszkową. Po przeprowadzce w 1877 roku do Warszawy zajęła się pisarstwem, publicystyką i filantropią. W swoim domu prowadziła popularny salon literacki.
Debiutowała powieścią „Nowy gladiator” w 1857 roku. Opublikowała ponad dwadzieścia utworów prozatorskich, głównie w typie romansu. Wiele z nich można zaliczyć do nurtu powieści tendencyjnej. Często poruszały one problematykę emancypacji kobiet. W jej dorobku znalazły się także publikowane na łamach „Przeglądu Tygodniowego” artykuły krytyczne, szkice literackie, recenzje i sprawozdania. Przełożyła „Kobietę trzydziestoletnią” Balzaka oraz wybrane dramaty Henryka Ibsena.
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.