Strona główna » Księgarnia » eBooki » Klasyka » Starosta zygwulski
Starosta zygwulski - Adam Krechowiecki

Starosta zygwulski

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-846-2
Język: Polski
Data wydania: 18 października 2012
Liczba stron: 306
Rozmiar pliku: 1,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Adam Krechowiecki w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Powieść historyczna z 1887 roku, osnuta na wątkach biografii Stanisława „Diabła” Stadnickiego, polskiego szlachcica o nieprzeciętnym charakterze z drugiej połowy XVI wieku.
Adam Krechowiecki (1850–1919) był konserwatywnym pisarzem sprzeciwiającym się nowym ruchom i prądom w sztuce. Pisarz przyjaźnił się z Henrykiem Sienkiewiczem i ślady tej przyjaźni widać także w jego twórczości. Dzieła Adama Krechowieckiego przypominają pisarstwo Henryka Sienkiewicza zarówno pod względem budowy artystycznej, jak i w sposobie prowadzenia narracji i wątków. Poglądy pisarza były bliskie postawie krakowskiej szkoły historycznej, od której przejął głównie zapatrywania na przyczyny upadku powstania styczniowego.
Autor pracował również jako dziennikarz. Będąc długoletnim redaktorem „Gazety Lwowskiej”, działał na niwie życia kulturalnego i społecznego. Przed związaniem się z „Gazetą Lwowską” był referentem sztuk teatralnych. Pochodził z rodziny ziemiańskiej.
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.