Florek - Adolf Abrahamowicz

Florek

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-678-9
Język: Polski
Data wydania: 15 października 2012
Liczba stron: 90
Rozmiar pliku: 5,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Adolf Abrahamowicz w formacie MOBI Pozostałe formaty:


„Florek. Krotochwila w 3 aktach” to dzieło spółki autorskiej Adolfa Abrahamowicza, polskiego komediopisarza pochodzenia ormiańskiego, oraz aktora i śpiewaka Ryszarda Ruszkowskiego. Abrahamowicz, ziemianin, który jednak większość życia spędził w rodzinnym Lwowie, współpracował z wieloma reżyserami i aktorami. Najwięcej jego utworów powstało właśnie we współpracy z Ruszkowskim (np. „Mąż z grzeczności”, wyst. 1885, „Oddajcie mi żonę”, wyst. 1886, „Florek”, 1887).
„Florek”, komedia w trzech aktach, która rozgrywa się częściowo w Warszawie, a częściowo na wsi. Skupia się na dylematach i rozterkach tytułowego Florka, czyli Floriana Florkowskiego – komornika. Trudy tego zawodu w połączeniu z przypadłościami charakterologicznymi bohatera tworzą komediowy charakter utworu. „Florek” jest znakomitym przykładem mieszczańskiego dramatu popularnego. Dobry zmysł obserwacyjny autora i znajomość ludzkich charakterów owocują świetnymi efektami komicznymi. Ludzkie słabostki i przywary pokazane są jednak z dystansem, lekko i pogodnie.
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.