Strona główna » Księgarnia » eBooki » Klasyka » Świekra i inne opowiadania
Świekra i inne opowiadania - Józefat Nowiński

Świekra i inne opowiadania

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-441-9
Język: Polski
Data wydania: 11 października 2012
Liczba stron: 109
Rozmiar pliku: 2,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Józefat Nowiński w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Zbiór nowel Józefata Nowińskiego z 1897 roku. Zawiera utwory: „Świekra”, „Wróbel”, „Przeszłość”, „Podwójne bogactwo”, „Współlokator”.
Józefat Nowiński (1863–1906) był krytykiem literackim, poetą i prozaikiem. Studiował filozofię i ekonomię polityczną w Paryżu. Po powrocie zamieszkał w Warszawie, gdzie zajmował się działalnością literacką i pedagogiczną. Debiutował poetycko w „Kłosach” (1882). Współpracował z prasą, m.in. z „Głosem”, „Ateneum” czy „Życiem”, gdzie publikował recenzje, artykuły oraz utwory literackie. W jego dorobku znalazły się: zbiór nowel o akcentach naturalistycznych „Świekra” (1897), poemat dramatyczny z czasów włoskiego odrodzenia „Biała gołąbka” (1899), powieść „Życie i marzenie” (1902). Opracował także szkice biograficzne o Henryku Sienkiewiczu i Stanisławie Przybyszewskim.
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.

Spis treści

Świekra
Wróbel
Przeszłość
Podwójne bogactwo
Współlokator
Kolofon