Klementyna - Teresa Jadwiga Papi

Klementyna

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-391-7
Język: Polski
Data wydania: 5 października 2012
Liczba stron: 211
Rozmiar pliku: 2,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Teresa Jadwiga Papi w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Fabularyzowana powieść biograficzna dla młodzieży opublikowana w 1904 roku, której bohaterką jest Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, jedna z pierwszych polskich pisarek dla dzieci.
Teresa Jadwiga Papi (1843–1906), pisząca pod pseudonimami Teresa Jadwiga, Teresa Gałęzowska, była polską powieściopisarką i nowelistką. Od 1868 roku prowadziła założoną przez siebie tajną szkółkę, a następnie pensję żeńską wraz z J. Herman-Iżycką. Działała na rzecz Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Organizowała pomoc dla więzionych w Cytadeli socjalistów. Współpracowała z „Przyjacielem Dzieci” i „Światem”, „Wieczorami Rodzinnymi”, „Moim Pisemkiem” i in.
Pisała przede wszystkim powieści i nowele dla młodzieży, głównie dla dziewcząt. Wśród nich znalazły się utwory o tematyce współczesnej, obyczajowej: „Chwile rozrywki” (1876), „Ze świata rzeczywistości i świata fantazji” (1880), „Szlachetne marzenia” (1883), „Z różnych sfer” (1888), powieści biograficzne: „Klementyna” (1904) – o K. z Tańskich Hoffmanowej, „Gabriela” (1906) – o N. Żmichowskiej, a także ok. 30 powieści historycznych oraz cykl zbeletryzowanych dziejów Polski („Obrazki zżycia znakomitych Polaków i Polek”, 1899).
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.

Spis treści

Dedykacja
WIĄZANKA ZACNYCH MYŚLI KLEMENTYNY Z TAŃSKICH HOFFMANOWEJ
ROZDZIAŁ I Rodzice
ROZDZIAŁ II W Puławach
ROZDZIAŁ III W Izdebnie
ROZDZIAŁ IV Napoleon Bonaparte
ROZDZIAŁ V Nareszcie razem
ROZDZIAŁ VI Chwilowi panowie
ROZDZIAŁ VII Pierwszy występ
ROZDZIAŁ VIII Klementyna autorką
ROZDZIAŁ IX Pierwsze wawrzyny i pierwsze kolce
ROZDZIAŁ X Po dniach radości ciężki grom
ROZDZIAŁ XI Klementyna nauczycielką
ROZDZIAŁ XII  Odwiedziny Niemcewicza
ROZDZIAŁ XIII Nowe nieszczęścia
Zakończenie
Przypisy
Kolofon