Strona główna » Księgarnia » eBooki » Literatura piękna » Dwór w Haliniszkach
Dwór w Haliniszkach - Emma Jeleńska-Dmochowska

Dwór w Haliniszkach

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-510-2
Język: Polski
Data wydania: 26 września 2012
Liczba stron: 481
Rozmiar pliku: 2,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Emma Jeleńska-Dmochowska w formacie EPUB Pozostałe formaty:


„Dwór w Haliniszkach” to opublikowana w 1903 roku powieść polskiej pisarki i działaczki oświatowej związanej z Kresami. Rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie i w Rzymie na przełomie XIX i XX wieku. Przedstawia perypetie pewnej szlacheckiej rodziny związane z wydaniem za mąż jednej z córek. Młoda dziewczyna i zdawałoby się idealny kandydat, a w tle romanse, zdrady, fałszywe opinie, niesłuszne oskarżenia i... prawdziwa miłość.
Twórczość Dmochowskiej porusza problemy obyczajowe i społeczne, a jednocześnie zwraca uwagę na przywiązanie do ziemi ojczystej i dawne tradycje szlacheckie. Wśród innych utworów Emmy Dmochowskiej można wyróżnić powieści „Panienka” (1899), „Z miłości” (1903), „Obrączka” (1907), „Matka” (1922) oraz dramaty „Syn” (1904) czy „Krzywda” (1912).
Autorka oprócz pisarstwa zajmowała się także organizacją kursów dla nauczycieli, pracowała w redakcji pism „Zorza Wileńska” i „Jutrzenka”. Aktywnie działała także na rzecz kobiet, czego wyrazem było założenie Związku Patriotycznego Polek. Jej prokobieca i prospołeczna działalność znajduje odbicie w jej twórczości.
Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.