Jego zasady - Adolf Abrahamowicz

Jego zasady

Wydawnictwo: Inpingo
ISBN: 978-83-7884-497-6
Język: Polski
Data wydania: 21 września 2012
Liczba stron: 34
Rozmiar pliku: 886 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 4,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Adolf Abrahamowicz w formacie MOBI Pozostałe formaty:


„Jego zasady” to dzieło Adolfa Abrahamowicza, polskiego komediopisarza pochodzenia ormiańskiego. Abrahamowicz, ziemianin, który jednak większość życia spędził w rodzinnym Lwowie, współpracował z wieloma reżyserami i aktorami. Najwięcej jego utworów powstało we współpracy z Ryszardem Ruszkowskim, np. „Mąż z grzeczności” (wyst. 1885) „Oddajcie mi żonę” (wyst. 1886), „Florek” (wyst. 1887).

„Jego zasady” to jednoaktówka, której akcja rozgrywa się w mieszczańskim salonie. Jest znakomitym przykładem tzw. dramatu popularnego. Dobry zmysł obserwacyjny i znajomość ludzkich charakterów owocują świetnymi efektami komicznymi. Ludzkie słabostki i przywary pokazane są jednak z dystansem, lekko i pogodnie.

Adaptacje sceniczne utworów Abrahamowicza w XIX wieku bardzo często gościły na deskach wielu teatrów. Jako świetnie spełniające wymagania gatunku były chętnie włączane do repertuaru rozrywkowego.

Obecne wydanie zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.

Spis treści

OSOBY
[Jego zasady]
SCENA I
SCENA II
SCENA III
SCENA IV
SCENA V
SCENA VI
SCENA VII
SCENA VIII
SCENA IX
SCENA X
SCENA XI
SCENA XII
SCENA XIII
SCENA XIV
SCENA XV
SCENA XVI
SCENA XVII
KOLOFON