Strona główna » Księgarnia » eBooki » Biografie » Stanisław August
Stanisław August - Stanisław Cat-Mackiewicz

Stanisław August

Wydawnictwo: Universitas
ISBN: 978-832-421-042-8
Język: Polski
Data wydania: 2009
Liczba stron: 277
Rozmiar pliku: 2,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 9,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Stanisław Cat-Mackiewicz w formacie PDF


„Stanisław August” Stanisława Mackiewicza nie jest typową biografią wybitnego Polaka. Choć dotyczy spraw historycznych, nie jest też typowym wykładem z historii.
Mackiewicz odwołuje się w książce do solidnych źródeł naukowych, jednak postać ostatniego króla Rzeczypospolitej prezentuje przez pryzmat własnych poglądów, sprzeciwiając się opinii utrwalonej przez tradycję.
Mackiewicz rysuje szerokie tło historyczne ostatnich lat I Rzeczpospolitej. Przedstawia sytuację polityczną i społeczną, wskazuje główne problemy, z którymi mierzyły się i władza, i społeczeństwo XVIII wieku. Dopiero na tym tle ukazuje Stanisława Augusta, którego postawa wynikała ze wszystkich wskazanych wcześniej uwarunkowań. Książka Mackiewicza stanowi przestrogę przed tym, aby nie oceniać postaci historycznych w oderwaniu od czasów i warunków, w których żyły.
Z pewnością znajdą się również przeciwnicy oceny Mackiewicza – jako zbyt subiektywnej, niepopartej wystarczającymi dowodami. Na tym jednak polega publicystyka – aby dyskutować i ścierać się w poglądach.