Strona główna » Księgarnia » Żydzi w okresie drugiej świątyni 538 przed Chr.–70 po Chr.

Kategorie ebooków

Żydzi w okresie drugiej świątyni 538 przed Chr.–70 po Chr. - Jerzy Ciecieląg

Żydzi w okresie drugiej świątyni 538 przed Chr.–70 po Chr.

Wydawnictwo: Universitas
ISBN: 978-832-421-494-5
Język: Polski
Data wydania: 2011
Liczba stron: 471
Rozmiar pliku: 5,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 14,99 zł
Wybrany format: Ebook  - Jerzy Ciecieląg w formacie PDF


Książka Jerzego Ciecieląga nakreśla szeroką panoramę dziejów ludu wybranego w kluczowym dla niego okresie Drugiej Świątyni, kiedy to pojawiają się aż dwa nowe oblicza judaizmu: najpierw judaizm normatywny lub międzytestamentalny, a później judaizm rabiniczny, kiedy to religia żydowska staje się z religii ofiarnej religią słowa. Pod koniec tego okresu pojawia się również chrześcijaństwo.
Poczynając od niewoli babilońskiej, poprzez okres perski, hellenistyczny i grecko-rzymski czytelnik może poznać źródła pisane i archeologiczne pozwalające na rekonstrukcje historii Żydów, zaznajomić się z religią, jej instytucjami i kultem, choć ich obraz – ze względu na źródła – jest czasem tylko fragmentaryczny.
Osobne miejsce zajmuje zarys historyczny, często również niepełny, bowiem jego całkowitą rekonstrukcję uniemożliwia brak źródeł. Swoje miejsce znalazła też w książce diaspora żydowska; możemy poznać jej genezę, życie lokalnych wspólnot, istotę synagogi jako instytucji społeczno-religijnej, kontakty Żydów z sąsiadami.