Strona główna » Księgarnia » eBooki » Historia » Mitologia i Legendy » Gdyby nie pogoda. Jak pogoda zmieniała historię
Gdyby nie pogoda. Jak pogoda zmieniała historię - Laura Lee, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

Gdyby nie pogoda. Jak pogoda zmieniała historię

Wydawnictwo: Demart
ISBN: 978-83-7427-801-0
Język: Polski
Data wydania: 30 października 2009
Liczba stron: 456
Rozmiar pliku: 568 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 39,90 zł
Nasza cena: 19,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Laura Lee, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Książka jest zbiorem ciekawych faktów ze światowej historii, które w jakiś sposób wiążą się z pogodą, poczynając od wielkiego zlodowacenia, które prawie zmiotło ludzkość z powierzchni ziemi, aż po wiszące nad górami chmury, które pomogły zaludnić Australię.

Autorka stara się odpowiedzieć na pytania: czy deszcz i błoto pomogły Anglikom odeprzeć francuski najazd podczas wojny stuletniej? Czy nagła burza z piorunami pomogła zakończyć schizmę w kościele katolickim? Czy zima, która jest najsilniejszą bronią potężnej Rosji, spowodowała upadek Napoleona i Hitlera?

Okazuje się, że pogoda miała wpływ nie tylko na losy bitew i wojen, ale także np. na skrzypce Stradivariusa, fale polowań na czarownice, niepowodzenia pierwszych konstruktorów maszyn latających czy wynalezienie maszynki do golenia.

Czytelnik może dowiedzieć się, w jaki sposób zniknęły pierwsze osady na Grenlandii, jak mieszkańcy Syberii zaludnili Amerykę Północną, a nawet – czego boi się postać ze słynnego obrazu Muncha Krzyk.

W historycznych relacjach przewija się pytanie, czy ludzkość potrafi kontrolować pogodę. Autorka poświęca cały rozdział, opisując próby naukowców zapanowania nad klimatem. Czy zakończone sukcesem? Warto poszukać odpowiedzi w książce.