Skąd wziąć darmowe ebooki?

Jednymi z najbardziej pożądanych plików wśród użytkowników Internetu są ebooki. Istnieje niezliczona ilość serwisów oferujących dostęp do ebooków zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Postanowiliśmy sprawdzić dla Was gdzie znaleźć można te darmowe.

Wolne lektury

To główne miejsce na ebookowej mapie Internetu. Znajdują się tam teksty w domenie publicznej, czyli książki, do których prawa autorskie już wygasły. Wśród nich są tacy wielcy pisarze jak Sienkiewicz, Mickiewicz i Prus, a także autorzy zagraniczni jak Zola, czy Kipling.

Serwis należy do Fundacji Nowoczesna Polska, która kilka lat temu postanowiła zacząć rozdawać ebooki. Dzięki temu z pewnością kolejki w bibliotekach się zmniejszą, a zwolennicy klasyki będą mogli oddać się swojej ulubionej lekturze w nowoczesnej formie. Co jest ciekawe, Wolne Lektury posiadają też w swoich zbiorach darmowe audiobooki.

Wikiźródła

Ogromna baza wiedzy dostępna w domenie darmowe ebookipublicznej. Znajdziemy tu mniej tekstów znanych autorów, za to jednak mamy poezję, publicystykę, czy ważne dokumenty sprzed lat.

Cechą charakterystyczną dla Wikiźródeł jest wierna kopia oryginalnego wydania. Nie ma tu zatem przekładów innych autorów. Innymi słowy tekst pisany po staropolsku, takim zostanie i w tej formie zostanie nam udostępniony.

Ważną informacją jest to, że cały serwis tworzony jest przez użytkowników, podobnie jak jego starsza siostra Wikipedia. Do tego grona dołączyć może każdy, wystarczy założyć konto.

Bookini

Starsza wersja Wolnych Lektur, która udostępnia blisko 2700 ebooków. Pobrane są one z Polskiej Biblioteki Narodowej. Jakość plików często odbiega od ideału, ale można znaleźć perełki.

Wszystkie ebooki dostępne są w formacie PRC, czyli starszej wersji mobi. Można je jednak przekonwertować na epub za pomocą darmowych programów jak np. Calibre.

FantastykaPolska

Jest to zbiór autorów współczesnych, gdzie znajdziemy opowiadania, nowele i powieści z gatunku sience fiction i fantasy. Większość z nich była publikowana wcześniej w różnorakich czasopismach. Do pobrania należy założyć konto, ale nie zobowiązuje nas ono do kompletnie niczego.

Autorem serwisu jest Robert J. Szmidt, redaktor naczelny miesięcznika Sience Fiction, ostatnimi czasy autor takich powieści jak „Szczury Wrocławia” czy „Metro 2033. Otchłań”.

NajpierwPrzeczytaj

Serwis ten udostępnia bezpłatne ebooki, których zwykle nie ma nigdzie indziej. Należą do nich zbiory młodych, nowoczesnych autorów, wśród których znajdziemy felietony, czy eseje.

Pobranie e-książek wiąże się z pozostawieniem adresu mailowego, na który przychodził będzie newsletter.

Chmura czytaniabezpłatne ebooki

Jest to portal prowadzony przez fundację Festina Lente, z bardzo szczytnym przesłaniem: “Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.”

Serwis oferuje klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż oryginalne. Zarząd fundacji bardzo mocno promuje serwis celem pozyskania nowych sponsorów i możliwości publikacji kolejnych ebooków.

Instytut Pamięci Narodowej

IPN robi wiele by popularyzować wiedzę historyczną. Jedną z takich działalności jest udostępnianie darmowych ebooków, które zgromadzone są w serwisie pamiec.pl.

Portal daje dostęp do dużej dawki wiedzy specjalistycznej, ale także znajdują się w nim treści mniej odległe dla przeciętnego czytelnika. Głównie ebooki znajdziemy w formacie PDF, ale niektóre posiadają też wersje epub i mobi.

Narodowe Centrum Kultury

NCK udostępnia za niewielką opłatą lub za darmo wiele tytułów, które wydało w formie papierowej. W formatach ebookowych dystrybuowane są w kilku najpopularniejszych księgarniach internetowych.

Dla użytkowników Apple Narodowe Centrum Kultury ma nawet aplikację NCK Kiosk, gdzie można pobrać i czytać większość tytułów.

Szczególne zainteresowanie może w nas wzbudzić niedawno wydana 12-tomowa Historia muzyki polskiej, a także Antologia polskiego rapu.

Księgarnie internetowe

Większość dużych księgarni internetowych udostępnia darmowe ebooki. Są to m.in. Wobilink, Publio, Virtualo, Nexto, eBookPoint, Legimi, czy eplaton.pl.

Księgarnie starają się zachęcić nas w ten sposób do zakupu płatnych pozycji, ale także nauczyć nawigacji po serwisie i wywrzeć pozytywne wrażenie dając coś za darmo. Wśród bezpłatnych pozycji znajdziemy głównie klasyki literatury, ale znajdują się także „perełki”, do których warto dotrzeć podczas poszukiwań.

Warto uważać

Należy mieć na względzie, że w sieci wiele jest pirackich treści, które oferowane są przez różnorakie serwisy z darmowymi ebookami. Warto też uważać na formularze zapisu, które wymuszają podanie numeru telefonu, co skutkuje otrzymywaniem bardzo drogich smsów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *