Co warto wiedzieć przed zakupem czytnika?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli czytników książek elektronicznych. Aby ułatwić Wam dokonanie właściwego wyboru, prezentujemy krótki poradnik, który podpowie jak wybrać optymalny czytnik do naszych zastosowań.

Co warto wiedzieć przed zakupem czytnika?

Co warto wiedzieć przed zakupem czytnika?

Najważniejsze parametry czytników e-książek:

Ekran 

Wykonany w technologii papieru elektronicznego (E Ink) oferuje wolniejsze odświeżanie, niż ekrany LCD smartfonów, jednak nie męczy wzroku nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Wyświetlacz jest najważniejszym i zarazem najdroższym elementem każdego czytnika. 

 Podstawowe parametry ekranu to:

  • Przekątna – Aktualnie czytniki wyposażone są w ekrany o przekątnej od 6 do 13,3-cali. Dokładny opis tego, jak dobrać wielkość ekranu do swoich wymagań opowiadamy w tym artykule.
  • Rozdzielczość – Na rynku dostępne są czytniki o rozdzielczości od 100 dpi (w kolorze) do 300 dpi (czarno-białe). Im wyższa rozdzielczość, tym wyraźniej będą wyświetlane treści.
  • Monochromatyczny czy kolorowy – W większości przypadków spotykamy się z ekranem monochromatycznym, jednak od pewnego czasu, na rynku pojawia się coraz więcej wersji kolorowych. O tym, na który ekran się zdecydować napisaliśmy już osobny artykuł.
  • Interfejs dotykowy – Wszystkie aktualnie dostępne czytniki oferują dotyk pojemnościowy (na palec). Kompatybilność z rysikami elektromagnetycznymi dostępna jest za to głównie w czytnikach o przekątnej 7,8-cala lub większych. Pozwala to na wykonywanie precyzyjnych notatek odręcznych, dzięki czemu możemy redagować dokumenty, dopisywać komentarze do książki, czy nawet wykorzystać czytnik jako e-notatnik, dzięki dostępnym aplikacjom do notatek.
PocketBook InkPad Color 2

PocketBook InkPad Color 2

PocketBook InkPad Color 2

Obsługiwane formaty plików 

Innymi słowy, są to formaty, które dany czytnik może obsłużyć bez dodatkowej konwersji. Pliki takie, jak EPUB czy PDF są aktualnie otwierane na wszystkich czytnikach, choć związane z nimi funkcje mogą się różnić w zależności od producenta. Warto jednak przyjrzeć się, czy wybierany czytnik oferuje kompatybilność z rzadziej spotykanymi plikami. Jeśli np. chcemy czytać komiksy, będzie nam zależało na obsłudze plików CBR i CBZ. 

Kindle 11

Kindle 11

Kindle 11

System operacyjny

Poza ekranem to jeden z najważniejszych elementów czytników. Standardem jest system Linux, który oferuje wyłącznie funkcje dodane przez producenta. Zazwyczaj jest to możliwość czytania książek, odtwarzania audiobooków czy korzystania z przeglądarki internetowej. Z drugiej strony jest otwarty system Android, który na ten moment oferowany jest wyłącznie przez czytniki Onyx Boox. Poza domyślnymi funkcjami, pozwala on na dodawanie dowolnych aplikacji zewnętrznych, dzięki czemu na czytniku możemy obsługiwać ulubiony kalendarz, skrzynkę mailową czy aplikacje interesujących nas magazynów. 

Onyx Boox Note Air 3 C

Onyx Boox Note Air 3 C

Onyx Boox Note Air 3 C

Możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej

Obecne czytniki wyposażone są w pamięć wewnętrzną, która pomieści setki albo nawet tysiące e-booków. Jeśli jednak jest to dla nas niewystarczające lub wygodniej będzie nam przesyłać pliki na kartę SD, niż na sam czytnik, warto zwrócić uwagę, czy urządzenie oferuje odpowiedni slot. 

PocketBook Verse

PocketBook Verse

PocektBook Verse

Odtwarzanie audio

Wiele z aktualnie dostępnych modeli poza obsługą książek oferuje również odtwarzanie plików dźwiękowych. Fani audiobooków powinni więc zwrócić uwagę na to, czy kompatybilność jest oferowana oraz jakie audiobooki obsługuje. 

Firmy, takie jak Kindle czy Kobo wyposażają swoje czytniki w funkcje dźwiękowe, jednak stosują ograniczenia, przez które na czytniku odtworzone zostaną jedynie audiobooki z dedykowanych księgarni producentów. Onyx Boox czy PocketBook pozwalają za to na dodawanie dowolnych plików dźwiękowych do pamięci.

Innym elementem związanym z słuchaniem książek jest funkcja Text-to-speech. Konwersja tekstu na mowę pozwala na automatyczne odczytywanie treści e-booków, tym samym zamieniając je niejako w audiobooki. 

Kobo Elipsa 2E

Kobo Elipsa 2E

Kobo Elipsa 2E

Połączenie Bluetooth

Bluetooth na czytnikach E Ink głównie wykorzystywane jest do połączenia się ze słuchawkami bezprzewodowymi w celu słuchania audiobooków. Wybierając czytnik warto więc zwrócić uwagę, jakie sposoby łączenia ze słuchawkami są obsługiwane oraz czy jest to kompatybilne z posiadanymi przez nas urządzeniami audio.

Inny wykorzystaniem połączenia Bluetooth jest bezprzewodowe przesyłanie plików pomiędzy czytnikiem a telefonem czy laptopem. Na ten moment, takie rozwiązanie dostępne jest w modelach od Onyx Boox.

Kindle Scribe

Kindle Scribe

Kindle Scribe

Korzystanie z internetu

Aktualnie prawie wszystkie czytniki oferują już połączenie internetowe (poza reMarkable) oraz możliwość korzystania z przeglądarki. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, czy i jak często chcielibyśmy z takiej funkcji korzystać. Jeśli przeglądarka wcale nie będzie przez nas używana lub będą to jedynie sporadyczne przypadki, to nie wpłynie to na wybierany przez nas czytnik. Jeśli jednak myślimy o częstym korzystaniu z internetu, a co za tym idzie zależy nam na szybkim i płynnym działaniu, liczba czytników, które spełniają te wymagania zdecydowanie się zmniejszy. Najlepsze działanie przeglądarki na ten moment oferuje firma Onyx Boox. 

Onyx Boox Poke 5

Onyx Boox Poke 5

Onyx Boox Poke 5

Cena

Wszystkie opisane dotychczas elementy wpływają na cenę czytnika. Im bardziej rozbudowany model, tym wyższa będzie jego cena. Wybierając urządzenie odpowiednie dla siebie musimy więc zwrócić uwagę na nasz budżet. Jeśli jest on ograniczony, a nasze wymagania do małych nie należą, warto zastanowić się, gdzie możemy pójść na kompromis. Elementy, które najbardziej podnoszą cenę czytników to:

  • Duży ekran
  • Kolorowy ekran
  • System operacyjny Android
  • Dotyk elektromagnetyczny (notatki odręczne)
  • Odtwarzanie audio (w przypadku 6-calowych modeli)
PocketBook Basic Lux 4

PocketBook Basic Lux 4

PocketBook Basic Lux 4

Jaki czytnik wybrać:

Niestety wprowadzenie większej liczby funkcji oznacza konieczność zastosowania droższych podzespołów, co bezpośrednio przekłada się na cenę produktu końcowego, więc powinniśmy starannie dobrać urządzenie odpowiednio dla naszych wymagań.

Pierwszym etapem wyboru czytnika powinno być właśnie określenie, czego będziemy oczekiwać. Nie ma powodu, aby dopłacać za funkcje, które się nie przydadzą.

Jeśli nasz czytnik ma po prostu zastąpić tradycyjną papierową prozę wersjami elektronicznymi przy wyborze powinniśmy kierować się głównie rozdzielczością wyświetlacza, prostotą obsługi oraz wytrzymałością baterii, a także ceną urządzenia. Proste czytniki będą na pewno tańsze od urządzeń bardziej zaawansowanych technicznie.

Kobo Libra 2

Kobo Libra 2

Kobo Libra 2

Aby wygodnie i komfortowo czytać publikacje o kolumnowym układzie, wypełnione ilustracjami i wykresami (np. dokumenty naukowe, podręczniki akademickie czy też artykuły prasowe) należy przede wszystkim dobrać odpowiednią wielkość ekranu. Powinien mieć przekątną co najmniej 7,8-cala, aby cała zawartość dokumentów była czytelna. Ważnym aspektem pozostaje również to, czy urządzenie jest kompatybilne z precyzyjnymi rysikami. W ten sposób będziemy mogli tworzyć notatki zarówno w dedykowanych aplikacjach, jak i bezpośrednio na dokumentach, poprawiając, redagując czy dodając do nich własne spostrzeżenia.  

W przypadku gdy mobilność i poręczność urządzenia ma dla nas większe znaczenie, najlepiej zdecydować się na ekran 6 cali. Czytnik z takim wyświetlaczem będzie niewielki i lekki, a więc idealny nie tylko do czytania w domu, ale też w podróży. 

Onyx Boox Note Air 3 C

Onyx Boox Note Air 3 C

Onyx Boox Note Air 3 C

Nasz czytnik oprócz wyświetlania książek i dokumentów może oferować również dodatkowe funkcje, jak odtwarzacz mp3, przeglądarka internetowa, program pocztowy, notatnik, współpraca z aplikacjami abonamentowymi Legimi/Empik Go itp. Decydując się na odpowiedni model warto więc zwrócić uwagę, jakie opcje chcemy mieć dostępne, a jakie nie są dla nas ważne.

Powyższy poradnik w skrócie przedstawia aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę, chcąc dokonać zakupu czytnika. Stosując się do tych porad na pewno unikniemy rozczarowania, a czytnik spełni nasze oczekiwania i dostarczy dużo radości.

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis 3

Artykuł zaktualizowany dnia 25.10.2023 r.

1 thoughts on “Co warto wiedzieć przed zakupem czytnika?

  1. Bary

    Witam
    Czytam duzo poradnikow i podkreslam sobie frazy, a na koniec przepisuje je na kartke. Czy polecacie jakies rozwiazania? Dotykowy ekran tu wystarczy zeby pozniej pod koniec czytania moc zobaczyc wszystkie podkreslenia czy potrzeba cos innego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *