Czytniki ratunkiem dla naszych oczu? Szkodliwy wpływ światła niebieskiego

Nie od dziś wiadomo, że elektroniczne urządzenia mają negatywny wpływ na nasze oczy. Niestety nie jesteśmy w stanie uchronić się przed stycznością z podświetlanymi światłem niebieskim ekranami. Towarzyszą nam zarówno w pracy, w szkole, jak i w trakcie spędzania czasu wolnego.

Firmy optyczne prześcigają się w rozwiązaniach, jakimi są specjalne okulary czy soczewki. Są to ciekawe alternatywy, jednak nie każdemu mogą odpowiadać. Zatem czy możemy jeszcze jakoś inaczej chronić nasze oczy przed szkodliwym wpływem światła niebieskiego? Tak! Wybierając lekturę na czytnikach ebooków.

Światło niebieskie skutki uboczne

 

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie jest częścią światła widzialnego i w przybliżeniu obejmuje zakres od 380 do 500 nm. Wytwarzane jest zarówno przez słońce, jak i przez energooszczędne oświetlenie oraz wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze – smartfony, GPSy, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy. Im ekran jest bardziej zaawansowany, tym więcej emituje szkodliwego światła. Oczywiście w niewielkim stopniu nie jest ono szkodliwe, ponieważ występuje w środowisku naturalnym, jednak w natężeniu w jakim oddziaływuje  na nas  współcześnie  może nieść niebezpieczne skutki dla zdrowia.

 Jak negatywne skutki działania światła niebieskiego dają o sobie znać?

Każdy użytkownik nowych mediów doświadczył bólu oczu, suchości i ich ogólnego przemęczenia. Nie zawsze taki stan utożsamiany jest z oddziaływaniem światła niebieskiego, tłumaczymy go sobie niewyspaniem lub innymi czynnikami. W rzeczywistości to właśnie rażące ekrany przyczyniają się najbardziej do dyskomfortu narządu wzroku. Spowodowane jest to zaburzeniem procesów metabolicznych, zachodzących  w siatkówce, które przyczyniają się do nadmiernego rozrostu wolnych rodników. Uszkadzają one komórki receptorowe, powodując ich obumieranie i pogorszenie zdolności widzenia. Początkowo uszkodzenie wzroku objawia się mroczkami, czy chwilową nieostrością widzenia. W dalszej perspektywie może mieć tragiczne skutki. To nie jedyny efekt uboczny korzystania z podświetlanych ekranów światłem niebieskim. Możemy także odczuwać bóle głowy oraz w przypadku korzystania z urządzeń przed snem mieć problemy z zasypianiem.

 

szkodliwy wpływ światła niebieskiego

Dlaczego czytniki to doskonała alternatywa?

Czytniki ebooków to jedyne z niewielu urządzeń elektronicznych, których obraz na ekranie jest produkowany bez obecności światła, wszystko to za sprawą technologii E-Ink. Możemy czytać treści cyfrowe, nie martwiąc się od przedwczesne uszkodzenie wzroku. Czytniki książek elektronicznych męczą tak samo nasze oczy jak papierowa książka, zatem znaczniej mniej niż tradycyjnie podświetlane urządzenia. Pozwalają na swobodne czytanie przy naturalnym świetle.

W przypadkach, kiedy jest to niemożliwe istnieje alternatywa, jaką są czytniki z podświetlanym ekranem. I tu także dobra wiadomość! Mimo, że są one podświetlane za pomocą białych diod led, tworzących niebieskie światło, to nie razi ono bezpośrednio naszych oczu, a jedynie naświetla ekran od boków. Poza tym czytniki umożliwiają regulację intensywności podświetlenia. Więcej o dokładnym działaniu podświetlenia w czytnikach pisaliśmy tutaj. Oczywiście lepiej dla naszych oczu by było, abyśmy zrezygnowali całkiem z podświetlanych ekranów, jednak czytniki, nawet te wyposażone w podświetlenie, dają nam wybór, kiedy chcemy z niego korzystać. Dzięki czemu, gdy mamy dostęp do oświetlenia zewnętrznego te emitowane przez czytnik możemy po prostu wyłączyć.

Podświetlany ekran nieemitujący światła niebieskiego? Tak, to możliwe!

Firma PocketBook z troską o czytelników, którzy uwielbiają czytać zarówno w dzień, jak i w nocy stworzyła czytniki PocketBook InkPad 3 i PocketBook Touch HD 2.  Wyposażono je w nowatorską technologię SmartLight. Co to oznacza w praktyce? Że nie tylko możemy manewrować intensywnością podświetlenia, ale też jego temperaturą kolorów! Jedno przesunięcie palcem sprawia, że podświetlanie ekranu zamienia się w ciepłe tonacje, które znacznie mniej męczą nasze oczy niż te zimne. Zakres kolorów zaczyna się od standardowej bieli po kolor bursztynowy. Jest to prawdziwa innowacja w świecie podświetlanych ekranów.

InkPad 3 nie emituje szkodliwego światła niebieskiego.PocketBook Touch HD 2 nieszkodliwy dla oczu.

Ekrany monitorów również mogą być bezpieczne dla oczu!

Standardowy czytnik jest za mały? Nie ma problemu. Firma Onyx stworzyła czytniki E-Ink z dużymi ekranami, idealnie nadającymi się do czytania dokumentów A4 i innych publikacji, wymagających większego ekranu. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się Onyx Boox Note 10,3” oraz Onyx Boox Max 2 13,3”. Pozwalają one nie tylko na wygodne czytanie, ale też sporządzanie notatek, czy surfowanie po sieci. Dzięki czemu w znacznym stopniu możemy ograniczyć pracę na ekranach led. Co więcej Onyx Boox Max 2 może pełnić funkcję dodatkowego monitora! Są to doskonałe wielofunkcyjne czytniki do profesjonalnych zastosowań. A w dodatku niemęczące naszych oczu!

Onyx Boox Max 2 ekran monitora z ekranem EInk

 

Innym innowacyjnym urządzeniem, które pokocha nasz narząd wzroku jest Dasung Paperlike Pro 13,3”. To prawdziwy monitor, porównywalny do tradycyjnych, jednak różniący się ekranem E-Ink, bezpiecznym dla oczu. Obsługuje szybką edycję dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, edytorów programistycznych i wiele innych narzędzi i programów. Jest to możliwe dzięki specjalnie opracowanym algorytmom przetwarzania obrazu, technologii usuwania ghostingu, większemu ekranowi oraz pozostałym sprzętowym i logicznym innowacjom. Jest to wręcz zbawienne rozwiązanie dla osób spędzających po 8 lub więcej godzin przed ekranem monitora.

monitor z ekranem e-ink dasung paperlike p;ro

Podsumowanie

Jak widać, nie musimy skazywać się na szkodliwe promieniowanie światła niebieskiego. Możemy wybierać urządzenia bezpieczne dla naszych oczu, a takie właśnie są czytniki z ekranami E-Ink. To prawda, że całkowicie nie jesteśmy w stanie wyeliminować pozostałych urządzeń. Jednak w przypadku czytania tekstów w Internecie, przeglądania sieci, notowania, czy tworzenia artykułów – mamy wybór. Możemy wybrać mniejszy, kompaktowy czytnik do prywatnych zastosowań, ale też te większe, które mogą być narzędziem pracy. Narażenie oczu na wysoką emisję światła niebieskiego bardzo źle wpływa na nasze oczy, ale też na cały organizm, powodując rozdrażnienie, bóle głowy i problemy ze snem.

 

Obejrzyj inne produkty w naszym sklepie Czytio.pl

PocketBook 626(2) Touch Lux 3     Cybook Muse FrontLight 2             Kindle Paperwhite 3 

Czytnik PocketBook Touch Lux 3                Bookeen CyBook Muse Fronylight 2 czytioCzytnik Kindle Paperwhite 3

 

Źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *